Loading...
Facebook Google
X

Prečo je písanie si denníka vďačnosti dobré pre vaše zdravie?

Nájdite niečo, za čo ste dnes vďační. Nielenže vás to spraví šťastnejších, ale zlepší to aj vaše fyzické a emocionálne zdravie. Keď si Bet Diening-Weatherston začala pred 13 rokmi písať svoj denník vďačnosti, chcela sa cítiť lepšie vo všetkých oblastiach svojho života a byť lepším vzorom pre svojich dvoch synov.

Každý večer si spísala 5 situácií, -ľudí, vecí, za ktoré bola v daný deň vďačná.

„Verím, že vďačnosť priťahuje viac vďačnosti, podobne ako odpor spôsobuje v živote viac odporu. Vedome som sa rozhodla svoju pozornosť v zažívaní každodenných udalostí presunúť.“ vraví Bet.

Po určitom čase, čo dodržiavala svoj nový zvyk, si uvedomila, že sa začína cítiť vo svojom živote pozitívnejšie. „Menej som vo svojej mysli posudzovala a kritizovala a stala som sa súcitnejšou a empatickejšou voči ľuďom v mojom okolí.“ vraví Bet.

Aj veda dnes už potvrdzuje pozitívny účinok vďačnosti  v našom živote.

Vedenie si denníka vďačnosti je jednou z najjednoduchších a najefektívnejších foriem (vedecky potvrdených) vedúcich k emocionálnemu a fyzickému uzdraveniu. Vďaka nemu si uvedomujete, kde sa v súčasnosti nachádzate.          

Robert Emmons, svetovo uznávaný expert na vedný obor vďačnosti vraví, že účastníci výskumu, ktorí si 10 týždňoch písali niekoľko viet každý týždeň o tom, čo sa im vydarilo, boli optimistickí a cítili sa vo svojom živote lepšie. Rovnako viac cvičili a menej navštevovali lekárov ako tí, ktorí sa zameriavali na negatívne veci.

Kalifornská univerzita uviedla, že ľudia, ktorí si viedli denník vďačnosti,  zaznamenali  už po 3 týždňoch výrazné zdravotné zmeny:

  • Silnejší imunitný systém
  • Nižší krvný tlak
  • Menej bolesti
  • Kvalitnejší spánok

U vzorky vyše tisíc ľudí  dokázali zvýšenie optimizmu, šťastia a zažívania života. Spisovanie si vecí, za ktoré sme vďační, má tiež sociálne prínosy, pretože ľudia sú viac nápomocní, štedrí, odpúšťajúci a necítia sa osamelí.

Stanfordská univerzita dokázala pozitívny vplyv vedenia si denníku vďačnosti aj na zvládanie stresu. Výsledky odskúšali na jednej triede, kde sa denne zameriavali na vďačnosť, meditáciu, odpustenie a zdieľanie životných úspechov. V porovnaní s výsledkami pred kurzom študenti po tomto kurze vykázali 27 percentné zníženie úrovne stresu.

Rozvíjanie a liečenie vzťahov skrze vďačnosť

Písanie si denníku vďačnosti pozostáva z uznania toho dobrého v našom živote a z pochopenia, odkiaľ to dobré prichádza. Na začiatku nemusíte chápať, odkiaľ vďačnosť prichádza, ale časom sa vaše pochopenie prehĺbi a výsledky sa dlhodobo vylepšia.

Pamätajte si, že nás ovplyvňujú aj iní ľudia a nehmatateľné sily okolo nás, ktoré nám dávajú inú perspektívu a spôsobujú, že sa stávame viac nápomocnými a odpúšťajúcimi a tak prinášame  súcit a vytvárame  liečivé vzťahy. 

Bet hovorila o svojej vďačnosti aj so svojimi synmi Jorinom a Connorom, ktorých to povzbudilo k tomu, aby konali rovnako.

„Vedome sme hovorili o tom, že naša rodina je jedným tímom, o tom, že svet je v súčasnosti veľké a niekedy nevyspytateľné miesto a že chceme aby vedeli, že my ako rodičia sme tu vždy pre nich.“ 

4 jednoduché kroky k naštartovaniu denníka vďačnosti:

  • Nájdite si denník, ktorý bude dostatočne pohodlný na nosenie a denné zapisovanie si poznámok, či už ste v práci alebo na dovolenke.
  • Začnite si písať 5 dobrých vecí, ktoré sa udiali v priebehu týždňa. Buďte tak detailný a presný ako je to možné. Zamerajte sa na kvalitu, nie na kvantitu.
  • Potom, čo si zvyknete písať o vďačnosti raz za týždeň, zvýšte frekvenciu zapisovania na 2 krát do týždňa (alebo denne) v určitý presný čas – buď ako prvú vec,ktorú spravíte ráno, alebo poslednú vec pred spaním.
  • Aj keď si zabudnete svoj denník, nevynechajte ten deň – môžete si prejsť všetko, čo považujete za požehnanie vo vašom živote vo svojej mysli alebo uvažujte nad všetkým dobrým, čo sa vám stalo. Všetko je to o vytvorení si návyku.

Bet začala jednoducho tým, že si dala denník a perá na nočný stolík vedľa postele. Vždy predtým ako išla spať, si vzala denník, zavrela si oči a prešla si deň. Jednoducho našla 5 vecí a spísala ich. O niekoľko rokov neskôr si začala Bet brávať svoj denník aj na svoje výlety a spravila si to viac inšpiratívne tým, že začala kresliť. „ Milujem to!“ hovorí.

Väčšina ľudí začne tým, že si píše všetko, čo im bolo v minulosti dopriate: jedlo na stôl, schopnosť chodiť, výplatu, dom atď. Toto je súčasťou postupného prechodu do stavu, keď aj dávanie aj prijímanie, pozitívne aj negatívne sa stane súčasťou zápiskov vďačnosti. Pamätajte si, že výzvy a problémy v živote vám pomáhajú, aby ste vyrástli – buďte teda vďační aj za tie zložité situácie, ktoré vás naučili niečo, čo by ste sa inak nenaučili...  

Tipy od svetovo uznávaného experta na vedný obor vďačnosti Roberta Emmonsa:

Aby ste vynikali v zaznamenávaní si vďačnosti:

  • Lepšie ako si len spísať, čo vám napadne je skúsiť  si predstaviť, ako by váš život bez niektorých požehnaní vyzeral.
  • Zamerať sa na ľudí, ktorí vám dali niečo, za čo ste vďační, je lepšie ako sa zameriavať na veci samotné.
  • Pamätajte na prekvapenia, pretože tie zvyčajne vyvolajú silnejšie pocity vďačnosti.
  • Vnímajte, ako sa cítite – keď píšete denne, možno si zvyknete na pozitívne udalosti alebo nie – ak  cítite, že nie ste s týmto spôsobom spokojní, upravte pravidelnosť svojho zapisovania a zistite, čo vám vyhovuje.
  • Rozhodnite sa byť dnes šťastnejší – so zapisovaním si vďačnosti to ide podľa vedcov ľahšie.

„Vďaka rokom, počas ktorých vyjadrujem vďačnosť za veci vo svojom živote, sa smerovanie môjho života úplne zmenilo. Som schopný vyrovnať sa so životnými ťažkosťami, vidieť dar vo všetkom, čo život prináša a ostať pritom v prítomnosti a konať vedome. Vďačnosť sa stala jednou z kľúčových energií, ktorú  chcem v živote prejavovať. Vravím „ÁNO“ životu s vedomím, že budem vďačný za to, čo príde.

Za 7 týždňov mi nádor zmizol: prezradila žena, ktorá sama porazila zákernú rakovinu

čítaj viac

Nemusíte byť jogínmi, aby ste žili bez stresu

čítaj viac

LÁV – Najkrajšia cesta života je tá k sebe…

čítaj viac

Potláčanie emócií môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

čítaj viac

Epigenetika: Sme tým, čo prežili naši predkovia

čítaj viac

Ako prelomiť vzorce nezdravých vzťahov a získať späť svoju seba-hodnotu

čítaj viac
Zaži seminár Intenzívna cesta s Brandon Bays

ŠPECIÁLNA PONUKA

 

Intenzívna Cesta, 3- denný seminár s Brandon Bays
Bratislava, Slovensko
Journey Slovakia, s.r.o.
Podpriehradná 3A
821 07, Bratislava, SR
© Copyright 2024, The Journey - all rights reserved.
design by MMP, code by The Journey